СЕЗОННАТА ДЕПРЕСИЯ И НЕЙНОТО ЛЕЧЕНИЕ
- ДОРИС КЛИНИКС
- 1.12.2023 г.
- време за четене: 5 мин.
Актуализирано: 3.12.2023 г.

Сезонната депресия или сезонното афективно разстройство е вид депресия, свързана със сезонните промени. Повечето от изпитващите тази депресия забелязват повишено чувство на тъга в края на есента или началото на зимата /известно и като зимна депресия/. По-мека форма на зимната депресия наричаме "зимната унилост", когато е възможно да усетите подтиснатост през по-късите, мрачни и студени дни.
Сезонната депресия обичайно засяга повече жени отколкото мъже. Може да имате по-голям риск от сезонна депресия, ако вие или член на семейството ви са диагностицирани с други психични разстройства като например депресия, биполярно разстройство, тревожност, паническо разстройство, хранително разстройство. Хората, които живеят при надморска височина далеч на север или на юг от Екватора, където има по-малко слънце, са по-податливи към сезонна депресия.
Някои сериозни хипотези описват като причини за сезонната депресия хормоналните промени и слънчевия дефицит. Знаем, че слънцето помага за регулирането на хормоналните нива на серотонина /невротрансмитерът, който регулира настроението/ и на мелатонина /хормонът, регулатор на циркадния ритъм/. Намаленият прием на слънчева светлина през зимните месеци може да доведе до по-ниски нива на серотонин и по-високи нива на мелатонин, което причинява депресивни настроения. Синтезът на серотонин зависи от наличието на витамин Д, който основно се произвежда в човешкото тяло от излагането на слънчева светлина. Следователно пониженото излагане на слънчева светлина намалява витамин Д, което може да доведе до понижени нива на серотонин.

Сезонната депресия и нейните признаци и симптоми
Чувствате се тъжни през цялото време
Чувствате се безнадеждно или че сте безполезен
Мислите за самоубийство или самонараняване
Губите интерес към хобитата си или към дейности, които са ви носили удоволствие
Умора
Трудности в концентрацията
Проблеми със съня
Промени с апетита и теглото
Болки в тялото
Специфичните симптоми на зимната депресия включват:
Прекалено дълъг сън
Страст към въглехидратни храни
Напълняване
Уморяемост
За справяне с тези състояния и за изготвяне на индивидуален протокол от областта на Функционалната медицина се назначават конкретни лабораторни изследвания и се провежда задълбочено интервю с пациента.
Важен компонент за изготвяне на индивидуалния протокол е оценката за наличието на следните фактори и дефицити:
МИКРОНУТРИЕНТИ: Над 20 различни дефицити на хранителни съставки/микронутриенти се свързват с депресията, сред тях са: витамините В, цинк, селен, магнезии, йод, мед, калций и витамин Д.
ХОРМОНИ: Те могат да се измерят посредством кръв, урина, слюнка. Данните за кортизола и мелатонина са много важни, тъй като дисбаланса при единия или при двата може да предизвика промени в биологичния часовник и да допринесе за сезонната депресия. Други хормони също влияят на настроението и мозъчната активност. Измерването на хормоните на секса и на щитовидната жлеза могат да дадат допълнителни насоки за настъпили промени в настроението.
НЕВРОТРАНСМИТЕРИ: Тест на урината може да измери невротрансмитерите, техните прекурсори и разпадните продукти, за да се определи как дисбалансите на нивата на невротрансмитерите биха могли да повлияят на промени в мозъчната активност, емоциите и енергийните нива.
Органичен киселинен тест може да определи статуса на невротрансмитерите и да установи има ли витаминен, аминокиселинен и антиоксидантен недостиг, който би могъл да наруши здравословното функциониране на нервната система.
ГЕНИ: Вариациите на нашите гени може да повлияят на производството и метаболизма на хормоните и генетично да ни предразположат към нарушения в настроението. Генетични тестове могат да помогнат за изясняване на картината, когато се налага предписването на медикаментозни или хранителни интервенции, свързани с нуждите на индивида.

Как Функционалната медицина лекува сезонната депресия
Конвенционалният подход за лечение на сезонната депресия включва комбинация от антидепресанти, лека терапия и психотерапия. Докато някои хора може да се нуждаят от антидепресанти за справяне с депресията, алтернативните природни интервенции може да лекуват успешно повечето състояния, както и да намалят медикаментозните дози при други, или да предотвратят изцяло предписването на медикаменти при трети. Протоколите на Функционалната медицина включват:
Хранене: Най-общо казано, диетата с храни, които противодействат на възпалителните процеси се свързва с понижаване на риска на всички форми на депресията. Придържането към такава диета означава да се увеличи приема на определени храни и намали приема на други, а именно:
Повишено количество плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, риба, зехтин, нискомаслени млечни продукти, и антиоксиданти
Намален прием на червено или преработени меса, прости въглехидрати, сладки неща и високомаслени млечни продукти
Най-често срещаните хранителни дефицити, забелязани у пациенти с психични проблеми са липсата на Омега 3 мастни киселини, В витамини, минерали и определени аминокиселини. Когато това се разбере, ще можете да направите правилен избор на храни, които са ви необходими за здравословен синтез на хормоните и невротрансмитерите, както и за протичането на сигналите между тях.
Белтъчините са изградени от аминокиселини, като някои от тях се добиват посредством храната. Аминокиселините играят много роли в организма, включително синтеза на невротрансмитери. Недостигът на белтъчини и аминокиселини може да доведе до ниски нива на невротрансмитерите и да изостри депресивните симптоми. Триптофанът е аминокиселина прекурсор на серотонина. Включването на следните храни, богати на триптофан, може да оптимизира нивата на серотонин:
Птиче месо
Фермерско сирене
Яйца
Авокадо
Кафяв ориз
Семена от сусам, тиквено семе, фъстъци
Въглехидратите отключват освобождаването на инсулин, който помага на захарта и триптофана да влязат в мозъка. Въглехидратите с по-нисък гликемичен индекс по-често имат траен ефект върху химическите процеси в мозъка и по-рядко предизвикват пикове и спадове в кръвната захар.
Опитайте се да включите следните въглехидрати в храната си:
Плодове и зеленчуци
Бобови храни
Кафяв ориз
Овесени ядки
Пълнозърнеста паста
Аминокиселините Омега 3 са основни аминокиселини, които тялото не може само да произведе и трябва да си набави от храната. Омега-3 са необходими за мозъчната функция и растежа на клетките, а много проучвания доказват ползата от Омега-3 за настроението. Двете ключови Омега 3 мазнини за здрав мозък са EPA и DHA, които могат да се приемат чрез храна и хранителни добавки.
Най-добрите източници на Омега-3 са тлъстите риби като сьомгата, сардините, скумрията и пъстървата.
Най-добрите веган източници на DHA и EPA са морските водорасли и зелените водорасли.
Лененото семе и тиквеното семе съдържат алфалиноева киселина ALA, която тялото може да превърне в EPA и DHA; този процес обаче може да е недостатъчно ефикасен, затова не трябва да се разчита само на алфалипоевата киселина за посрещане на нуждите от Омега-3.
Тялото се нуждае от достатъчно количества от други хранителни кофактори, които да подпомагат производството на хормони и невротрансмитери. Ето кои витамини и минерали трябва да присъстват в диетата:
B Витамини (особено витамин B6 и фолат): пълнозърнести храни, месо, птиче месо, риба, яйца, млечни продукти, ядки, бобови храни, тъмнозелени листни зеленчуци.
Витамин C: цитрусови плодове, домати, чушки, киви, ягоди, броколи
Витамин D: сьомга, сардини, риба меч, масло от черен дроб на треска, пълномаслени млечни продукти
Магнезий: ядки, семена, соя, черен боб, банани, броколи, спанак, пълнозърнести храни.
Цинк: скариди, месо, птиче месо, тиквени семки, беща, млечни продукти
Желязо: червено месо, скариди, дроб, тъмнозелени листни зеленчуци, зеленчуци, тофу.

Много билки в хранителните добавки и като самостоятелна форма могат да повлияят ползотворно върху симптомите на сезонната депресия. Такива са жълт кантарион, шафран, лавандула, пасифлора. Те са сред най-проучените и ефикасни билки при лечение на депресия.
Редовните тренировки са с доказано положително въздействие върху депресията, тъй като при тях се освобождават химични съединения, които подобряват настроението, повишават желанието за социално общуване и увереност и действат като здравословен механизъм за справяне с мрачните мисли. Двигателна активност поне по 30 минути от три до пет дни в седмицата въздейства положително върху депресивните симптоми.
Акупунктурата, масажът и ароматерапията са алтернативни методи с доказан успех при лечението на депресивните симптоми.
Сезонната депресия засяга милиони хора. Смята се, че тя се предизвиква от биохимични промени поради нарушен баланс между витамини, невротрансмитери и хормонален дисбаланс в резултат от липсата на слънчева светлина. Сезонната депресия може сериозно да наруши качеството на живот, причинявайки психични/емоционални и физически симптоми. Работата с функционален лекар ще ви помогне да разберете точните причини и нужди на организма, да се фокусирате върху коригирането на диспропорциите в хранителния състав, невротрансмитерите и хормоните и така да се справите с проблема, предотвратите появата му отново и заживеете пълноценно.
Comments