Как и кога е добре да се проведе профилактика на съдовите заболявания?

Как и кога е добре да се проведе профилактика на съдовите заболявания?

Лятото вече е тук, а то, както е известно, затормозява функционирането на съдовата система, особено ако човек страда от разширени вени. Затова попитахме основателя на специалността „Ангиология“ у нас, уважаваният лекар проф. д-р Лъчезар Гроздински, д.м.н., който всяка седмица приема пациенти в „Дорис клиникс“, кога е добре да се проведе профилактика на съдовите заболявания?

Ето какво отговори той:

„За профилактиката на артериалните и венозните заболявания не са от значение сезонът и климатичните условия. Профилактиката в нашите условия е нещо много трудно, защото е свързана с промяна в начина на живот, с прием на качествена храна, добре е да има пълноценна почивка и да се отстранят рисковите фактори, като високо кръвно, диабет, пушене, висок холестерол и др.

Ранната диагностика на атеросклерозата е изключително важна, защото това заболяване, до стадия на тежко усложнение, като цяло протича без симптоми. Може да сте болни от атеросклероза, но да не знаете и първата изява на заболяването да бъде инфаркт, инсулт или гангрена на крака. Това е много важна характеристика на атеросклерозата, която трябва да се познава. Няма никакъв смисъл да лекуваме вече увредено сърце от инфаркт или поразен от инсулт мозък, когато можем да открием нещата в ранна фаза и успешно да ги терапевтираме, за да не се стига до тежко усложнение“, обясни проф. Гроздински.

Той допълни, че за съжаление това не се прави у нас, тъй като статистиката красноречиво показва, че страната ни е на първо място в Европа по брой на хората, получили инфаркт и инсулт.

Обикновено българинът се обръща към лекар, когато има някакви сериозни оплаквания, което за съжаление, при атеросклерозата е погрешна тактика. Към специалист трябва да се обърнем, тогава когато има определени рискови фактори в живота ни – възраст над 50 г., генетично предразположение – т.е. наличие на близки роднини, които рано са починали от инфаркт и инсулт, високо кръвно над 140 на 90 mmHg, висок холестерол, диабет, злоупотреба с цигари, тъй  като те много увреждат кръвоносните съдове, и един фактор, който е силно подценяван – стресът. Когато имаме дори 1-2 от тези фактори, е редно да се търси ранна диагностика на атеросклероза, за да се лекува навреме.

Преди да се подходи към лечение, е нужно да се направи точна диагностика, която е много лесна с извършването на ехо-доплер на съдовете, разположени на ключови места по тялото – сънните и бедрените артерии. На тези места обикновено сравнително рано се развива атеросклероза, затова, когато лекарят открие с изследването понижение на проводимостта на тези артерии, това е сигурен индикатор за започването на ранно лечение на това заболяване.

„С ехо-доплер, извършен от ангиолог, може да се открият атеросклеротичните поражения от малки и по-големи плаки по артериите. Когато заболяването прогресира, се откриват и стеснения на тези кръвоносни съдове. Когато имаме над 70% стеснение на артерия, вече говорим за високорискови пациенти.

Ако са налице малки плаки по съдовете, се провежда терапия на рисковите фактори. Ако обаче, стеснението е над 70%, се прилага ендоваскуларно лечение – поставяне на стент, а понякога може да се стигне и до операция.

Ранното откриване на атеросклерозата на практика може да предпази човек от развитието на тежки съдови поражения. В този смисъл, ако се хване навреме, тя може да се лекува успешно. Когато вече са налице инфаркт или инсулт, пораженията са нанесени и лечението е или без резултат, или е невъзможно, а човек се превръща в инвалид.

Изследване с ехо-доплер при ангиолог един път годишно при рисковите групи от хора е достатъчно, за да се следи състоянието на пациента и при необходимост да се започне лечение“, обобщи специалистът.

Повече информация можете да научите на телефони 0879851557 и 0879853557, както и на нашия сайт https://dorisclinics.com/

Scroll to Top